Здоров’я – понад усе

11.10.2015
Здоров’я – понад усе

 

З давніх давен майже у кожному селі була своя знахарка, що зналася на народній медицині. Лікувала травами, коріннями, ягодами і тільки їй відомим зіллям. На жаль, і в наш час для багатьох людей, особливо у віддалених сільських районах, єдиним виходом, якщо захворіють, стає народна медицина. Тому що дістатися до лікаря не кожен зможе. На початку третього тисячоліття це, здавалося б, неприпустимі випадки, але, на жаль, вони непоодинокі. Та й статистика свідчить про те, що галузь охорони здоров'я фінансується державою лише на третину від потреби. І якщо в медустановах великих міст ще якось виживають, то з медичним обслуговуванням у селах – біда.

Це добре розуміють у Благодійному фонді соціального розвитку Харківської області, тому перш за все тут запровадили програму «Медицина Харківщини для людей». Вже четвертий місяць волонтери-лікарі мобільних бригад навідуються до найвіддаленіших районів та сіл регіону з консультаційними оглядами місцевих жителів. Цього разу ми разом з бригадою лікарів побували у селі з символічною назвою Революційне, що розташоване у Вовчанському районі області.

На приїзд лікарів місцеві жителі очікували вже о пів на дев’яту годину ранку, тому, аби встигнути вчасно, волонтери виїхали з міста ще як й не було семи. До слова, сімейна амбулаторія села обслуговує жителів одразу трьох населених пунктів – самого Революційного та сусідніх Соснового Бору та Шевченкове Першого, тобто має забезпечувати потреби понад тисячі людей у якісному медичному обслуговуванні. Місцеві медики роблять задля цього усе можливе: амбулаторія оснащена п’ятьма кабінетами для прийому пацієнтів, палатою денного стаціонару, маніпуляційним кабінетом, службовим автомобілем. Для зручності відвідувачів у просторому холі розставлені сидіння, двічі на тиждень веде прийом лікар-стоматолог.

– Але не завжди цього є достатньо, - говорить сімейна медсестра амбулаторії Олена Бражніченко. – Понад 500 жителів сіл знаходяться на обліку за певною хворобою, часто потребують детальних перевірок стану свого здоров’я, огляду вузькоспеціалізованих лікарів. Звісно, переважна більшість станів, з якими до нас звертаються, це серцево-судинні захворювання, невралгії, проблеми з зором. Але за останні роки збільшилася кількість онкохворих, лікування яких потребує іншої кваліфікації. Тому приїзд досвідчених міських лікарів – це реальний шанс краще вивчити природу захворювань наших селян та мати змогу у подальшому скоординувати їхнє лікування, адже у складі медичної бригади є травматолог, гінеколог, офтальмолог, кардіолог, лікар-діагност УЗД, а також сучасне обладнання - портативні прилади для вимірювання рівню цукру у крові, тиску у очах, ультразвукової діагностики «на місці», 12-канальний кардіограф.

На огляд до харківських фахівців прийшло майже сто чоловік, ті, що усерйоз переймаються власним здоров’ям та відповідально ставляться до його збереження.

І дійсно, усі бажаючі за декілька годин змогли отримати безкоштовну консультаційну допомогу спеціалістів.

Найбільшим попитом користувалися огляди офтальмолога, кардіолога та ультразвукова діагностика. Експерти засвідчили чисельні катаракти, відшарування сітківки, підвищений тиск у очах, вегето-судинна дистонія (ВСД), жовчнокам’яні хвороби, гіпертензії, брадикардії.

Але подекуди допомогти місцевим медикам поставити вірний діагноз було вкрай важко, адже зібрати історію хвороби (анамнез) у селян не вдавалося з причини неосвіченості у питаннях власного здоров’я.

Ситуація з медичним забезпеченням на селі, якщо її не змінити в найближчий час, буде мати дуже плачевні наслідки. Аграрна галузь, яка наразі активно розвивається і, за висловом державних мужів, є локомотивом української економіки, може залишитися без кадрів.

Досвід медичного проекту Благодійного фонду соціального розвитку Харківської області доводить, що ситуацію поліпшити можна, якщо від слів про реформи перейти до конкретних справ.

Мар’яна Тарковська